Narozena
26. dubna 1981
Vzdělání
- 2019 – certifikace instruktor Pilates techniky (MŠMT)
- 2018 – certifikát SEFTE (MŠMT)
- 2005 – absolvovala vysokou školu Folkwang Hochschule,Essen–Německo
- 2001 – ukončila vyšší odborné vzdělání absolutoriem na Konzervatoři Duncan centre
- 1999 – Konzervatoř Duncan centre – ukončeno maturitou
Ocenění
- 2010 – Reprezentovala Českou Republiku na světové výstavě EXPO v Šanghaji
- 2008 – Rezidenční pobyt v Barceloně v uměleckém studiu Area tangent, kde vytvořila pro festival La Temporada Alta v Girone a kde uvedla choreografii „El puente“ pro festival La Temporada Alta v Girone.
- 2008 – 1. cena choreografické soutěže Cena SAZKY za „objev v tanci“ za dílo „Knihovna“
- 2006 – Nominace na choreografickou soutěž Ceny SAZKY za „objev v tanci“ a získání stipendia na pobyt v New Yorku, kde během studijního pobytu spolupracovala s organizacemi Dance Theater a Movement Research
- 2005 – 1. cena choreografické soutěže Jarmily Jeřábkové za dílo „Libera me“
Lenka Kniha Bartůňková nezávislá choreografka, tanečnice a lektorka Současného tance a techniky Pilates. Vystudovala konzervatoř Duncan Centre v Praze, kde studovala pod vedením Evy Blažíčkové a jiných českých i zahraničních profesorů ( Lenka Flory, David Zambrano, Renata Celichowsky…). Pět let žila v Německu kde studovala obor Scénický tanec na Folkwang Hochschule pod vedením profesorů a tanečníků významné německé choreografky Piny Bausch. Několik let spolupracovala s německou skupinou Renegade theater, která se zabývá propojením současného a Street dance kultury. Dva roky žila ve Španělsku, kde se zabývala tvorbou, pedagogickou a interpretační činností. Spolupracuje s českými i zahraničními choreografy a umělci. Profesně navštívila země jak UK, Francie, Německo, Španělsko, Itálie, Francie, Luxembursko, New York, Kazachstán, Jordánsko (Amman), Egypt (Cairo), Čína (Macao, Shanghai), Afrika (Zimbabwe, Ghana).
V roce 2005 získala první cenu v choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové. V roce 2006 získala dvoutýdenní stipendium v New Yorku, kde navštěvovala taneční hodiny v Perry dance studio, Dance theater a Movement research. Dvakrát byla nominována pro hlavní cenu za objev v tanci choreografické soutěže Cena Sazky, kterou v roce 2008 obdržela za choreografii Knihovna. V roce 2008 obdržela stipendium do Barcelony, kde navštěvovala hodiny v tanečním centru La Caldera. V centru Area tangent vytvořila choreografii „El puente“ přímo pro festival Temporada Alta v Gironě. Od roku 2008 žije v České republice. V roce 2010 byla součástí reprezentace České republiky na mezinárodní výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.
Jejím cílem je pokračovat na mezinárodní výměně a rozšiřování zkušeností v tanečním a uměleckém světě. Z tohoto důvodu založila společnost pro kulturu FARO moving space z.s. https://www.faromovingspace.cz/
Interpretační zkušenost a spolupráce
Interpretační zkušenosti v zahraničí: „Don´t feed the aligators“ francouzská skupina 100 Issues (festival Letní Letná 2021), (Roberto Olivan – Kiosko das almas perdidas), Die Zauberflote (La fura dels baus), Zero Orizontale (Chiara Girolomini), Show case of the body(Chikako Kaido), The second class (Samir Akika), Limpieza (Norbert Steiwartz), Clavigo (Samuel Schwartz), Sueno numero 7 (Ben Riepe), Rumble, Street live – (Lorca Renoux) Renegade theater – Pottporuss,
Interpretační zkušenosti ČR: Slzy Eliny (Věc Makropulos), Ariadna, Sen noci Svatojánské (Magdalena Švecová), Čarokraj (divadlo bratří Formanů), Dokud neumřeli (Petr tyc), Momo, Svět z papíru (Mirka Eliášová), Transforma (Maya Lipsker a taneční skupina Verte), Moving orchestra – Improvizační večery, Carmina Burana (Petra Hauerová) Sen noci Svatojánské (Eva Blažíčková), Portrét (Yoana Mona Popovici), Orbis pictus (taneční skupina Nanohách+ Michal Záhora), A kdo je Anik? (Petra Fornayová), Sen noci svatojánské (Tereza Indráková), Pentimiento (Andrea Miltnerová), Nevěsty Cháronovi (K. Celbová), Kafka alert (Jan Komárek), Modrá (Eva van de Rakt)
Taneční filmy
- “Eymen – point of view” Odkaz na promo video ke shlédnutí zde: https://vimeo.com/716852872 Více informací o tvorbě dokumentu (minutáž 30 min.) naleznete v záhlaví Tvorba do 60 min.
- “Studený bufet – Tanec niternosti ” Video můžete shlédnout na tomto odkazu: https://vimeo.com/694819369
- Face to face – choreografie: Eva van de Rakt, Hudba: Aleš Kudela, Kamera: Robert Novák Four letters
- Subways – choreografie:Christl Piete, režie: Daniel Conrad
- The stories of milkmans wife – choreografie a režie: Anca Huma, kamera: Maria Gimenez)
- My name is Luisa – Gabriela Mathe
Pohybová spolupráce v divadelních inscenacích
- Tik tak, tik tak – T. Jarkovský, J. Vašíček – divadlo Drak
- Kocourkov – Jan Jirků – divadlo Minor
- Macbeth – Pavel Khek – divadlo ABC